skład

Artur Gadowski – vocal

Artur „Gadzio” Gadowski – wokalista, urodzony 1 czerwca 1967r. w Radomiu. Swoją muzyczną karierę rozpoczął w 1985r. z zespołem „Kurcze blade” oraz  „Landrynki dla dziewczynki” w roku 1986. Od 1987 roku współtworzy zespół IRA.

Początki kariery

W 1985 roku wraz z kolegami ze szkoły założył swój pierwszy amatorski zespół Kurcze blade, który jednak po niecałym roku działalności rozpadł się. Następnie w 1986 roku założył drugi zespół Landrynki dla dziewczynki. Początkowo Gadowski grał na gitarze, jednak kiedy do wojska został powołany wokalista grupy – Dariusz Śnioch, zdecydowano że jego miejsce zajmie właśnie Gadowski. Grupa z dość sporym zainteresowaniem publiczności koncertowała, jedynym przebojem zespołu był utwór Piosenka, gdzie do wiersza K.I. Gałczyńskiego skomponowano muzykę (później utwór ten znalazł się na solowej płycie Artur Gadowski.) Mimo to grupie nie udało się w 1986 roku zakwalifikować na Festiwal w Jarocinie. Podczas występu grupy na Przeglądzie Kapel Rockowych w radomskim klubie Mewa Artura Gadowskiego wraz z zespołem wypatrzył szukający wówczas wokalisty do swego nowego projektu muzycznego, Kuba Płucisz. Parę dni później Gadowski przyjął propozycję od Płucisza. Po skompletowaniu składu grupa rozpoczęła próby w radomskim amfiteatrze.

Kariera solowa

W 1997 roku nagrał wraz z Markiem Kościkiewiczem z De Mono utwór „Szczęśliwego Nowego Jorku”, który promował film o tym samym tytule. Utwór trafił na czołówki list przebojów.Ponownie do prac nad krążkiem przystąpiono w 1998 roku. Jedynie utwór „Wszystko jedno jak” pochodzący z poprzedniej sesji z 1996 roku znalazł się na płycie, reszta to nowe kompozycje. Krążek wydano 20 kwietnia. Największą popularnością cieszyły się utwory „Ona jest ze snu” oraz „Szczęśliwego Nowego Jorku”, które znalazły się w czołówce list przebojów. Do obu utworów powstały także teledyski. W tym samym roku Gadowski wystąpił na Festiwalu w Opolu, gdzie pierwszego dnia zaprezentował się z utworami „Na kredyt” oraz „Szczęśliwego Nowego Jorku”, a następnego dnia wykonał utwór Czerwonych Gitar „Biały krzyż”. W tym czasie współpracował również z innymi artystami, m.in. ze z Zbigniewem Hołdysem. 30 września wystąpił w warszawskiej Stodole w roli supportu przed gitarzystą zespołu Queen, Brianem Mayem. W tym czasie występował również na różnych benefisach, śpiewając m.in. w duecie z Anną Marią Jopek. W grudniu 1999 roku wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie wraz ze Zbigniewem Hołdysem, gdzie wykonał „Autobiografię” oraz „Niewiele ci mogę dać” z repertuaru grupy Perfect.

W lutym 2000 roku, Gadowski zajął się tworzeniem oprawy muzycznej do programów: „Ferie z 2”, „Mogę wszystko” oraz „Wakacje z 2”. Miesiąc później, w marcu wyszła druga solowa płyta zatytułowana G.A.D.. Wszystkie teksty do piosenek na płycie napisał Krzysztof Jaryczewski, a kompozytorem utworów był szwedzki producent Mark Tysper. W marcu Gadowski wystąpił w roli supportu przed Joe Cockerem w Warszawie oraz Poznaniu. W 2002 roku wyprodukował płytę Szymona Wydry i Carpe Diem: Teraz wiem[. Od 2006 roku znów zaczął występować wraz z zespołem na koncertach. . Wystąpił gościnnie także w teledysku Sebastiana Piekarka do piosenki „Bruk”. 16 czerwca wystąpił na Rynku Głównym w Krakowie na Festiwalu Zaczarowanej Piosenki organizowanym przez Annę Dymną. Trzy dni później wystąpił na koncercie „Breakout Festiwal” w Rzeszowie, który był poświęcony pamięci Miry Kubasińskiej oraz Tadeusza Nalepy. 21 września, wystąpił na uroczystości Miss Polonia 2007, podczas której wykonał specjalną wersję utworu „Ona jest ze snu”. 15 października był gościem programu „Weekend z Gwiazdą”, który został nakręcony na lotnisku Stansted w Londynie. 12 listopada wystąpił na koncercie „Róże Gali”, gdzie wraz z Andrzejem Piasecznym oraz Łukaszem Zagrobelnym wykonał utwór „Freedom”. 15 grudnia wystąpił w toruńskiej„Od nowie” na specjalnym koncercie poświęconym pamięci muzyka Grzegorza Ciechowskiego.28 stycznia 2008 roku[3] ukazała się debiutancka płyta zespołu Nefer, na której gościnnie wystąpił Gadowski, śpiewając w duecie z wokalistą grupy utwór pt. „Samotni w sieci”. Tekst do utworu napisał Gadowski. Na XV Przystanku Woodstock (2009), Gadowski wystąpił na koncercie jubileuszowym 40-lecia oryginalnego Festiwalu Woodstock, z utworem Boba Dylana „Knocking on Heavens Door”, z towarzyszeniem chóru Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetki Warszawskiej.

26 listopada 2009 roku, wraz z innymi wykonawcami, Gadowski wziął udział w koncercie poświęconym pamięci Marka Grechuty „Magia obłoków”. Koncert odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie, wykonawcom towarzyszył zespół Anawa. 30 grudnia 2010 roku w Sali Kongresowej w Warszawie miała miejsce premiera widowiska muzycznego Krzyżacy, w którym Artur Gadowski wystąpił w roli króla Władysława Jagiełły i wykonał dwie piosenki: „Tutaj jest Polska” i „Śnił mi się sen” (duet z Cezarym Studniakiem). W październiku 2012, po niemal rocznej współpracy, ukazała się płyta Away Klary Jędrzejewskiej, wyprodukowana przez Artura Gadowskiego w studio MSG w Łodzi. W tym samym roku Gadowski nagrał piosenkę „Wszystko to co mam” z repertuaru Golden Life. Znalazła się ona na akustycznej płycie tego zespołu zatytułowanej AQQ Akustycznie…. Wystąpił także gościnnie na płycie Marka Kościkiewicza wydanej z okazji jubileuszu 25-lecia działalności artystycznej, wykonując utwór „Moje miasto nocą” z repertuaru De Mono.

Od początku 2014 roku, Artur Gadowski wraz z basistą Hubertem Kozerą, realizuje kameralny projekt koncertowy „Artur Gadowski Akustyk Duo”. 31 marca 2014 roku ukazała się trzecia płyta solowa Gadowskiego pod nazwą TanGado nagrana z zespołem Tangata Quintet. Na płycie znajdują się tanga przedwojenne i współczesne.  Krążek promuje tytułowy singel „TanGado”.

Wojciech Owczarek

Wojtek Owczarek – perkusja

Wojtek Owczarek(ur. 8 lipca 1969 w Radomiu) – W zespole jest od samego początku. Endorser marki perkusyjnej DW Drums.

W latach 1982–1986 roku uczęszczał do Szkoły Muzycznej w klasie perkusji i fortepianu. Z wykształcenia jest monterem urządzeń teletransmisyjnych. Mieszka wraz z żoną Beatą w Radomiu.

Przed Irą występował także w jednym z amatorskich zespołów gitarzysty Kuby Płucisza, do którego trafił wiosną 1986 roku. Zespół prezentował muzykę zbliżoną do funky metalu. Po rozpadzie grupy, wraz z Płuciszem, nowym wokalistą Arturem Gadowskim oraz kilkoma innymi muzykami założył zespół Ira.

W pierwszej połowie lat 90., święcił największe sukcesy z kapelą, nagrał cztery albumy studyjne, oraz jeden koncertowy. Zagrał także na fortepianie w utworze Nadzieja, podczas sesji nagraniowej do płyty Mój dom w 1991 roku. Po rozpadzie zespołu jesienią 1996 roku, kontynuował grę wraz z basistą zespołu Piotrem Sujką, wspomagając Gadowskiego w okresie działań solowych. Zagrał też gościnnie na płycie Katarzyny Gärtner pt. Kamienie w 1998 roku. Grał na perkusji także podczas nagrywania drugiego solowego krążka Gadowskiego, G.A.D. w 2000 roku.

W maju 2003 roku wraz z Gadowskim, Sujką wystąpił gościnnie na płycie Eweliny Flinty Przeznaczenie”.

Początkowo uczył się grać na fortepianie, lecz jego największą pasją od zawsze była perkusja.

Wojciech Owczarek o grze na perkusji:

Z wykształcenia jestem pianistą, ale nie wyobrażam sobie życia bez grania na bębnach i bez zespołu Ira – to moja życiowa pasja, która całkowicie mnie spełnia. I życzę tego rodzaju spełnienia każdemu muzykowi i każdemu perkusiście w naszym kraju i nie tylko.

Piotr Sujka

Piotrek Sujka – bas

Piotr „Jinx” Sujka –  (ur. 5 lutego 1969r. w Radomiu). W zespole jest od 1989r., w zamian za Dariusza Grudnia.

W 1993 roku został doceniony przez magazyn „Gitara i bas”, gdzie zajął 4 miejsce w kategorii:  Basista roku, a rok później, w tej samej kategorii, zajął 7 miejsce.

Po zawieszeniu przez IRA działalności w 1996 roku, razem z Wojtkiem Owczarkiem wspomagał Artura Gadowskiego w koncertach i projektach solowych.

Jest także stałym współkompozytorem utworów grupy.

Mieszka wraz z żoną oraz synem Bartkiem w Radomiu.

 

Piotr Konca

Piotr Konca – gitara

Piotr Konca (ur. 14 stycznia 1980 w Warszawie) – polski gitarzysta poprockowy. Obecnie mieszka w Warszawie.

Pierwszym jego zespołem było Spotlight, gdzie grał wraz z gitarzystą Sebastianem Piekarkiem, oraz perkusistą Krzysztofem Patockim. Po rozwiązaniu się zespołu, grał z wokalistką Magdą Femme, z którą nagrał album Extremalnie, wydany w 2004 roku. Pod koniec 2004 roku, nawiązał współpracę z Patrycją Markowską, z którą nagrał płytę Nie zatrzyma nikt.

Od 27 czerwca 2005 występuje w zespole Ira. Zastąpił w nim gitarzystów Macieja Gładysza, oraz Sebastiana Piekarka. Jest współkompozytorem utworów z albumu Londyn 08:15 wydanego w 2007 roku.

Sebastian Piekarek

Sebastian Piekarek – gitara

Sebastian Piekarek (ur. 5 września 1975 w Warszawie) – polski gitarzysta, wokalista oraz kompozytor, muzyk sesyjny, który współpracował m.in z Dodą, Kasią Kowalską, Wojtkiem Pilichowskim (Karate Musiq), zespołami Ira, Daab, Bracia i Spotlight, brał udział w wielu projektach studyjnych. Z wykształcenia jest technikiem ekonomistą. Ma żonę i dwie córki.

Swą muzyczną karierę rozpoczął w drugiej połowie lat 90. Jego pierwszym zespołem była grupa rockowa The Glan. W 1994 założył wraz z Pilichowskim, Leszczyńskim oraz Gerardem Klawe grupę Karate Musiq, która prezentowała styl, jak sami muzycy przyznali “Hard core funk”. Z grupą tą Piekarek nagrał jedną płytę Kultura albo Masowa wydaną w 1995 roku. Po rozpadzie grupy Piekarek udzielał się w zespole rockowym Spotlight.

Następnie zaczął występować jako muzyk sesyjny na płytach innych wykonawców. Brał udział w projektach m.in. Kasi Kowalskiej, Wojtka Pilichowskiego, Woobie Doobie, Rezerwatem, Antidotum, Kostkiem Yoriadisem. W 2003 roku wraz z Maciejem Gładyszem dołączył do zespołu Ira. Nagrał z nim dwie płyty, studyjną Ogień oraz koncertowy Live 15-lecie. Obie w 2004 roku. Odbył także z zespołem trasę koncertową. W połowie 2004 roku dołączył także do grupy Bracia. Aby nie utożsamiać się tylko z grupą, odszedł w czerwcu 2007 roku, decydując się na rozpoczęcie kariery solowej.

W 2006 roku stworzył własny solowy projekt, który nazwał Seba. Do współpracy zaprosił gitarzystę Macieja Gładysza, perkusistę Krzysztofa Patockiego, oraz basistę Tomasza Gołębia. Projekt ten przerodził się w zespół i 16 kwietnia 2007 roku grupa wydała swą debiutancką płytę Human. Krążek miał się ukazać na rynku 8 marca, ale zespół postanowił dograć materiał w szwedzkim studiu w Sztokholmie, w którym w ciągu ostatnich lat nagrywały takie gwiazdy jak The Rasmus, Rammstein czy Cardigans. Gościnnie na płycie wystąpili Ewelina Flinta, Marek Piekarczyk (TSA) oraz Artur Gadowski(Ira). W grudniu 2006 roku wydany został singel Słowa nie znaczą nic – duet z Eweliną Flintą. W teledysku do piosenki zostały wykorzystane materiały fundacji “Dziecięca fantazja”, z którą wcześniejsza współpraca zainspirowała Sebastiana do napisania tej właśnie piosenki. Album Human jest nawiązaniem do rockowej grupy Human, której członkami byli Gładysz oraz Patocki Utwory z repertuaru Humana, grupa Piekarka często grała na swych koncertach. W czerwcu 2007 pojawił się teledysk do drugiego singla pt. Bruk, nagranego wraz z Arturem Gadowskim. Grupa z powodzeniem gra koncerty, występując m.in jako support grupy Ira, Ocean, oraz podczas koncertu grupy Marillion w Krakowie. Obecnie koncertowa działalność zespołu jest zawieszona, ale trwają prace nad drugim albumem Seby który prawdopodobnie ujrzy światło w 2013 i będzie zatytułowany “Kamienie”.

Obecnie wciąż koncertuje i występuje na płytach innych artystów. Ostatnie produkcje muzyczne to Hasiok “Znak niepokoju” i Ira “9”, PERFECT – “XXX” W latach 2007-2011 był gitarzystą w zespole piosenkarki Doroty “Dody” Rabczewskiej, z którą nagrał jej pierwszy solowy album “Diamond Bitch”. Od 2011 do 2015 był gitarzystą Patrycji Markowskiej. We wrześniu 2015 roku po kilku latach powrócił do zespołu Ira.