dyskografia
IRA - My

„My“ – 2016

  1. Powtarzaj to
  2. Kamienie
  3. Tam gdzie czas
  4. Nie wszystko już było
  5. Prawdę mów
  6. Na krawędzi
  7. Człowiek między nami
  8. Wymyśleni
  9. Wyspa ego
  10. Wybacz

 

„My” to nowa, studyjna płyta legendarnego zespołu IRA. Premiera albumu zbiega się z jubileuszem 30lecia pracy artystycznej tej rockowej formacji. Usłyszymy mocne, gitarowe brzmienia. Nie zabraknie też nastrojowych utworów, jak znany już singiel „Wybacz”.
Na płycie znajdzie się dziesięć utworów okraszonych jednością, dynamizmem i energią, doskonale oddających aktualną atmosferę w zespole.

Zespół IRA w składzie:
Artur Gadowski – wokal
Piotr Sujka – gitara basowa
Wojtek Owczarek – perkusja
Piotr Konca – gitara , chórki
Sebastian Piekarek – gitara , chórki

Gościnnie występują :
Wojtek Horny – instrumenty klawiszowe
Marcin Limek – piano, gitary
Chór Gospel Radom

IRA - Akustycznie

„Akustycznie“ – 2014

Track lista DVD + CD Live
1. TAKI SAM
2. DESZCZ
3. WIARA
4. DLACZEGO NIC
5. LONDYN 8:15
6. MOCNY
7. MIŁOŚĆ
8. ZOSTAŃ TU
9. MÓJ DOM
10. NIE DAJ MI ODEJŚĆ
11. PARĘ CHWIL
12. BEZSENNI
13. ONA JEST ZE SNU
14. TWÓJ CAŁY ŚWIAT
15. SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO YORKU
16. NADZIEJA

DVD
MAKING OF
GALERIA ZDJĘĆ
NAKRĘĆMY TO RAZEM – film nakręcony kamerami “fanowskimi”

 

IRA jest jak dobre wino – im starsze, tym lepsze. Każdy, kto choć raz był na koncercie tego zespołu wie, jak magiczną i gorąca atmosferę mają ich występy. Długie lata (bo aż 10) musieliśmy czekać na kolejna płytę “live” zespołu. Niecodzienne wydarzenie, które miało miejsce 1 października 2014 w Klubie Wytwórnia w Łodzi zaskoczyło chyba wszystkich!! To co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy tego dnia przeszło najśmielsze oczekiwania zarówno młodszych jak i starszych fanów zespołu, a muzykom Iry należą się wielkie brawa za pracę, która włożyli w przygotowania do tego wydarzenia.

Legendy polskiej sceny rockowej tym razem pokazali swoje delikatniejsze i bardziej liryczne oblicze, wykonując nowe, akustyczne aranżacje swoich przebojów. Wśród utworów znalazły się zarówno tzw. “klasyki” jak “Nadzieja”, “Mój dom” czy “Nadzieja”, jak i nowsze kompozycje z ostatnich lat twórczości zespołu “Londyn 8.15”, “Nie daj mi odejść” czy “Dlaczego nic”. Zespół zaproponował też jeden całkowicie premierowy utwór “Miłość“ z bardzo refleksyjnym tekstem i ciekawą, pasującą do całego koncertu aranżacją.

Dzięki pomocy Jacka Piskorza, kierownika muzycznego koncertu muzykom udało się złapać znakomity kontakt z sekcją smyczkową, a niecodzienności dodały nowe brzmienia fortepianu, akordeonu czy przeszkadzajek.

Aby przekonać się i docenić tą realizację nalezy obejrzeć DVD, które w pełni pozwala nasyci się jego niezwykłą atmosferą, przywołującą pod względem scenografii czy oprawy świetlnej aurę koncertów “bez prądu”.
25 listopada 2014 będzie mieć miejsce premiera albumu gdzie oprócz wersji De Lux “Ira Akustycznie DVD + CD Live” ukaże się oraz wersja podstawowa “Ira Akustycznie CD Live”. Bonusem na DVD jest film typu Making Of, zawierajacy sporo ciekawych wypowiedzi muzyków oraz w rzetelny sposób wprowadzający widza za kulisy całego zdarzenia jak również zawierający galerię zdjęć.

X

„X“ – 2013

CD 1
1. TAKI SAM
2. TO MOJE ŻYCIE
3. GNIEW
4. STYKS
5. W GÓRĘ
6. ZA SIEBIE
7. UCIEKAJ
8. SZCZĘŚLIWA
9. PRETTY BABY
10. POD WIATR
11. KOSMICZNY

CD 2
1. NEVER TURN BACK TIME
2. STYX
3. OCEAN
4. GOD
5. YOUR GHOST
6. TWÓJ CAŁY ŚWIAT

Premiera: 16.04.2013
Wydawca: Musicart / My Music

 

Album „X” to wiele godzin pracy, które zaowocowały niecodziennym, dwupłytowym wydawnictwem.

Pierwszy krążek zawiera 10 premierowych utworów, a wśród nich dobrze już znane single „Taki sam” oraz „Szczęśliwa”. Drugi krążek to prawdziwy rarytas dla wszystkich fanów i miłośników  zespołu IRA. Nigdy dotąd, czyli przez 25 lat na scenie, muzycy nie nagrali swoich utworów w wersjach anglojęzycznych. Aż do teraz! Zespół nagrał w języku angielskim 3 piosenki. Są to świetnie znany „Mój Bóg” z płyty „9” oraz 2 piosenki z nowego krążka: „Taki sam” i „Styks”. Dodatkowym bonusem jest przepiękny blues – utwór „Ocean”, zaśpiewany wspólnie z Patrycją Markowską. Niespodzianką jest też nowa aranżacja doskonale znanego utworu „Twój cały świat”, zaśpiewanego przez Zuzę Gadowską, przy akompaniamencie Bartka Sujki oraz Mikołaja Płucisza.

Nagrań dokonano w 2012 i 2013 r. w Studio Buffo 17 w Warszawie, w MSG Studio w Łodzi oraz w Studiobass w Radomiu.

Istrumenty klawiszowe, programowanie: Marcin Trojanowicz
Realizacja: Marcin Trojanowicz, Marcin Limek
Mix: Marcin Trojanowicz, utwór „Taki sam”: Marcin Limek
Produkcja: Marcin Trojanowicz, Sebastian Piekarek
Mastering: Grzegorz Piwkowski High-End Audio Warszawa

Sesja zdjęciowa: Mariusz „Kobaru” Kowal
Projekt graficzny okładki: Kacper Rachtan, www.soberproject.net
Zespół IRA w składzie:
Artur Gadowski – wokal
Wojtek Owczarek – perkusja
Piotr Sujka – gitara basowa
Marcin Bracichowicz – gitara elektryczna, akustyczna
Piotr Konca – gitara elektryczna, akustyczna

 

9

„9“ – 2009

Premiera płyty „9” odbyła się 30 października 2009 roku.

Zespół przygotował zbiór kompozycji w natychmiast rozpoznawalnym stylu: gitarowych, ale z dyskretnymi ozdobami aranżacyjnymi, nie tracących rockowego nerwu, acz niezwykle przebojowych. Pierwsze partie na płytę zostały zarejestrowane na przełomie 2008 i 2009 roku. Praca trwała do sierpnia.

Gramy ponad 20 lat, to jest dziewiąta studyjna płyta, spróbowaliśmy zsumować dotychczasowe doświadczenia. W każdym utworze pojawiają się jakieś dodatkowe elementy, ale są schowane, zmiksowane z gitarami. Chodzi o proporcje. Staraliśmy się, żeby te elementy były, lecz nie dominowały w aranżacjach, bardziej się je czuje, niż słyszy, dodają smaku. Na koncertach i tak zabrzmi to trochę inaczej, mocniej.

Artur Gadowski o duecie producenckim Piekarek – Trojanowicz:

Tamtą płytę uważamy za najlepiej nagraną, najlepiej brzmiącą. Bardzo dobrze brzmiały gitary i bębny, a o to nam głównie chodziło. Ważne też było wzajemne zaufanie: od lat się z Sebastianem i Marcinem znamy, przyjaźnimy, razem graliśmy… Wiedzieliśmy, że możemy producentów zostawić samych i nie zrobią krzywdy nagraniom.

Ze względu na rozproszenie muzyków  IRA po kraju, (Łódź, Warszawa, Kraków, Radom) proces twórczy przebiegał specyficznie, internetowo.

Używamy na swoich komputerach tego samego programu, więc każdy może nagrywać swoje partie w domu, położyć je na serwerze, a ktoś może ten ślad zdjąć i do niego zagrać. Tak dziś wygląda świat. Oczywiście przychodzi w końcu moment, gdy wszyscy spotykamy się w Radomiu i razem gramy materiał.

Sebastian Piekarek oprócz obowiązków producenckich, również dostarczył kilka kompozycji.
Autorem wszystkich tekstów jest Wojciech Byrski.

Artur Gadowski o tekstach Wojtka:
Mam teorię, że tekst zawsze w muzyce jest, trzeba go tylko wydobyć i on potrafi to zrobić, potrafi bardzo szybko. Jeśli nie mam akurat pomysłu, nie wygłupiam się, nie będę pisał za wszelką cenę tekstu tylko dlatego, żeby był mój. Lubię teksty Wojtka, mogę się z nimi utożsamić.

…przekazie „9”:
Jest tu więcej optymizmu, bo w nas jest więcej optymizmu. Przestaliśmy się przejmować tym, co robią politycy, czy właściwie efektami ich działań – jak na płycie „Londyn 08:15”. Skupiliśmy się na naszych uczuciach, piszemy o stanie ducha w jakim jesteśmy. Tylko jedna piosenka –„Spróbuj” trochę się odróżnia, nawiązuje do tego, co ludzie piszą na forach internetowych… Może się ktoś zastanowi.

…utworze „Mój Bóg”:
To utwór Sebastiana, mocna rzecz, nieźle tam piłuję gardło. W tekście też jest mocno. Czasami zadajesz sobie pytanie, kim właściwie jest twój Bóg, skoro daje ci po łbie, a innych głaszcze.

„To co na zawsze”:
Zdarza mi się spotykać na ulicy osoby, których nie widziałem bardzo dawno, ostatnio w podstawówce… Wydaje się, jakby minęło tysiąc lat. Czasami świetnie się rozmawia, a czasami brak jakiejkolwiek płaszczyzny porozumienia.

„Szczęście”:
To piosenka Marcina Bracichowicza, jedna z pierwszych, dość długo czekała na zrobienie. Nie bardzo wiedzieliśmy jak do niej podejść… I nagle po trasie akustycznej nabrała lekkości, stała się fajna. Gitary akustyczne przeniknęły po tych koncertach również do innych utworów. Nie są dominującymi elementami aranżu, ale są.

„Nie daj mi odejść”:
Uważam, że to najpiękniejsza piosenka na płycie. Piotrek Konca przyjechał kiedyś do mnie do domu i mówi: Mam pomysł. Zaczął mi to nucić i odjechałem. Szybko zrobiłem demo – sam fortepian i wokal. Już w tej wersji, puszczane znajomym, robiło wrażenie. Potem dokładaliśmy kolejne elementy aranżacyjne, aż w pewnym momencie musieliśmy się powstrzymać, bo wyszłaby jakaś symfonia.

Ciekawostką jest nowa, gitarowa wersja piosenki „Dobry czas”.
Utwór jest ten sam, ale inaczej zmiksowany. Wszystko zostało, tylko zmienione są proporcje. Wtedy gitary były wycofane, teraz jest odwrotnie. I wszyscy myślą, że na nowo nagraliśmy piosenkę – O, mówią, śpiewasz teraz mocniej. Nic podobnego, to są te same ślady! Trochę sobie zażartowaliśmy.

Skład:
Artur Gadowski – śpiew
Wojtek Owczarek – perkusja
Piotr Sujka –  gitara basowa
Marcin Bracichowicz – gitara
Piotr Konca – gitara

Realizacja nagrań: Studio Buffo Warszawa, K-Studio Radom, Studio Hendrix Lublin
Produkcja: Marcin Trojanowicz, Sebastian Piekarek
Mastering: Marcin Limek
Producent: QL Music
Zdjęcia: Szymon Szczęśniak
Projekt okładki: Rafał Gadowski
Projekt graficzny całości: Hubert Skoczek

W 2010 roku płyta „9”, przekraczając próg sprzedaży 15 000 egzemplarzy, uzyskała status Złotej.
We wrześniu 2010 roku ukazało się specjalne wydanie płyty – „9 – Edycja specjalna”. Płyta została wzbogacona o DVD, które zawiera trzy teledyski do utworów z „9”, trzy teledyski archiwalne, video koncertowe, oraz film pt. „Czym jest dla Ciebie IRA?” z letniej trasy koncertowej.

 

Londyn 8.15

„Londyn 08:15“ – 2007

Płyta „Londyn 08:15” swoją premierą miała 31 sierpnia 2007 roku.
Na płycie znajduje się wszystko to, co najlepsze z dotychczasowego dorobku grupy, wzbogacone nowoczesnym brzmieniem. Sama muzyka to nie wszystko. Wystarczy spojrzeć na tytuł, by zorientować się, że IRA – jak zwykle – trzyma rękę na pulsie rzeczywistości.

Dlaczego Londyn?
Wyjechało tam mnóstwo Polaków. Rozglądamy się dokoła, dotyczy to także naszych znajomych. To ludzie wykształceni, którzy mogliby coś zrobić dla kraju. A tam są murarzami, piekarzami lub zajmują się innymi dziwnymi rzeczami. Co więcej, wiele osób mówi, że zostanie za granicą. Brak motywacji do powrotu…

Nie trzeba się natomiast doszukiwać niczego w tytułowej godzinie. To przypadek – pasowała do piosenki.Autorem większości tekstów jest współpracujący z IRĄ Wojciech Byrski. Długoletnia znajomość sprawia, że pisane przez niego słowa bliskie są przeżyciom muzyków.

Artur Gadowski o singlu „Trochę wolniej”:
Chodzi o to, żeby nie brać udziału w gonitwei. Mieszkałem przez kilka lat w Warszawie, ale z niej wyjechałem, bo nie czułem się dobrze. W Łodzi żyje się wolniej, spokojniej.

Skład:
Artur Gadowski – śpiew
Wojtek Owczarek – perkusja
Piotr Sujka –  gitara basowa
Marcin Bracichowicz – gitara, gitara akustyczna
Piotr Konca – gitara

Gościnnie:
Maciek Pruściński – chórki
Piotr Matysiak – instrumenty perkusyjne

Produkcja: Mariusz Musialski – El Mariachi Management
Produkcja muzyczna, realizacja nagrań, mix, mastering, edycja komputerowa: NINE SIX STUDIO PROJECT – Marcin Limek, Piotr Matysiak

Nagrań dokonano w K STUDIO W.Koptasa w Radomiu.

Zdjęcia: Beata Wróblewska
Projekt okładki, oprawa graficzna: SKYLAN.pl

Wydawca: QL MUSIC
Dystrybucja: Universal Music Polska

 

Live 15-lecie

„Live 15-lecie“ – 2004

Premiera płyty „Live 15-lecie” odbyła się 22 listopada 2004 r. Jest to drugie w historii zespołu wydawnictwo koncertowe, po płycie „Live” wydanej w 1993 roku.

Digipack zawiera dwie płyty CD live, oraz płytę DVD. Płyty zawierają zapis wielkiego koncertu jubileuszowego z okazji 15-lecia zespołu, który odbył się 25 września 2003 r. w amfiteatrze w Radomiu. W koncercie wzięło udział blisko 8 tysięcy fanów, którzy przez cały koncert grali równorzędna rolę w tym spektaklu, śpiewając chóralnie wszystkie piosenki zespołu. Uczestnicy koncertu, którzy wrzucili kupony z nazwiskami do specjalnej urny odnajdą swoje imię i nazwisko na okładce płyty.
Dwie płyty CD to ponad 130 minut niesamowitej energii. Płyta która swoją spontanicznością i świeżością zaskoczy wszystkich którzy po nią sięgną.

Skład:
Artur Gadowski – śpiew
Wojtek Owczarek – perkusja
Piotr Sujka –  gitara basowa

Marcin Bracichowicz – gitara
Maciek Gładysz – gitara
Sebastian Piekarek – gitara

Gościnne:
Zbigniew Hołdys – gitara
Krzysztof Skiba – prowadzenie
Tomasz Bracichowicz – instrumenty klawiszowe
Piotr Lato – śpiew
Kwartet smyczkowy STRINGS w składzie: Anna Boniecka – I skrzypce, Wioletta Możdżeń – II skrzypce, Sylwia Mróz – altówka, Dorota Woźniak – wiolonczela

Produkcja koncertu i płyty: Mariusz Musialski – „Elmariachi management”
Realizacja dźwiękowa koncertu: Mirosław Anecki
Realizacja oświetlenia: Marcin Michna, Lucjan Siwczyk
Realizacja dźwiękowa nagrania: Tomasz Rogula
Mix i mastering dźwięku: Leszek Kamiński
Realizacja obrazu: Paweł Bogocz

Zdjęcia: Andrzej Stachura, Dawid Olczak
Projekt okładki, oprawa graficzna: TWISTER.pl

 

Ogień

„Ogień“ – 2004

„Ogień” – ósma płyta zespołu IRA. Krążek swoją premierę miał 29 marca 2004 roku.
Płyta jest wyraźnym zwrotem w stronę mocnego gitarowego brzmienia i powrotem do muzycznych korzeni zespołu. Na płycie przeważają dynamiczne, a zarazem niezwykle melodyjne utwory oparte na gitarowych riffach. Nie zabrakło także miejsca dla klasycznych rockowych ballad, z których IRA zasłynęła w pierwszej połowie lat 90-tych.
Płyta została wydana pod szyldem firmy „El Mariachi Management”, a dystrybucją zajęła się firma BMG.

Skład:
Artur Gadowski – śpiew, chórki
Wojtek Owczarek – perkusja, chórki
Piotr Sujka –  gitara basowa, chórki

Marcin Bracichowicz – gitara, gitara solowa
Maciek Gładysz – gitara, gitara solowa, gitara akustyczna
Sebastian Piekarek – gitara, gitara solowa, gitara akustyczna, gitara akustyczna 12-strunowa, electric sitar, chórki

Gościnnie:
Łukasz Moskal – instrumenty perkusyjne
Marcin Trojanowicz – instrumenty klawiszowe, programowanie

Produkacja: Mariusz Musialski, El Mariachi Management
Produkcja muzyczna: Sebastian Piekarek, Marcin Trojanowicz
Realizacja nagrań: Marcin Trojanowicz
Mix: Marcin Trojanowicz
Nagrań dokonano w K&K Studio w Radomiu
Mastering: Grzegorz Piwkowski

Zdjęcia: Rafał Masłow
Projekt okładki, oprawa graficzna: TWISTER.pl

 

Tu i teraz

„Tu i teraz“ – 2002

„Tu i teraz” to siódma płyta w dorobku Zespołu. Premiera odbyła się 12 sierpnia 2002r.
Płyta została wydana pod szyldem firmy „El Mariachi Management”, a dystrybucją zajęła się firma BMG.
jest utwór „Mocny” –  realizacja i mix:  Leszek Kamiński
Produkcja muzyczna: Steven Spider, Adam Toczko

Skład:
Artur Gadowski – śpiew
Wojtek Owczarek – perkusja
Piotr Sujka –  gitara basowa
Zbyszek Suski – gitara

Gościnnie:
Mariusz Noskowiak – instrumenty klawiszowe, gitara, gitara akustyczna, chórki
Przemek Momot – instrumenty perkusyjne, programowanie
Wojtek Garwoliński – gitara
Wojtek Olszak – instrumenty klawiszowe, programowanie
Sławek Urbański –  gitara basowa
Irek Wojtczak – instrumenty klawiszowe
Patrycja Kujawska, Karolina Polanowska, Grażka Graczyk – chórki

Nagrań dokonano w Studio Chróst w Sulejówku oraz studiach S-4 i Elektra Studio w Warszawie.
Mastering: Tom Meyer oraz Master & Servant w Hamburgu
Realizacja nagrań: Adam Toczko (z wyjątkiem utworu „Mocny” – Leszek Kamiński)
Mix: Adam Toczko, Szymon Sieńko (z wyjątkiem utworu „Mocny” – Leszek Kamiński)

Projekt okładki, oprawa graficzna: ACTIVA STUDIO, na bazie obrazu Marka Maja
Zdjęcia: Rafał Masłow.

 

Gad

„Gad“ – 2000

„G.A.D.” to druga solowa płyta Artura Gadowskiego. Nagrywana była w studiach S-3 i S-4 w Warszawie, oraz w The Chimney Pot Poland w Sztokholmie. Produkcją zajął się Mark Tysper, a realizacją – Leszek Kamiński. Album wydała firma Zic Zac/BMG. Premiera odbyła się 20.03.2000 roku.

Płyta została nagrana w składzie:
Artur Gadowski – vocal
Janusz Radek, Agnieszka Trojanowicz, Agnieszka Hekiert, Mark Tysper – vocal II
Marcin Gajko, Artur Gadowski, Leszek Kamiński, Janusz Radek, Mark Tysper – chórki
Mark Tysper, Michał Grymuza, Tomak Dąbrowski – gitara
Piotr Sujka, Mark Tysper – gitara basowa
Wojtek Owczarek – perkusja
Adam Lomania, Robert Sadura – klawisze
Mark Tysper – programowanie

3.07.2000 roku odbyła się premiera płyty „G.A.D. – Limitowana edycja”. W kwietniu 2000 roku Artur Gadowski został zaproszony przez RMF FM do nagrania akustycznych wersji piosenek z nowej płyty. Nagrania zostały dołączone do płyty „G.A.D” w formie singla. Realizacją zajęli się Piotr Witkowski, Ryszard Kramarczyk i Piotr Rasny.
Limitowana edycja zawiera nagrania z płyty studyjnej (11 utworów) + 5 wersji akustycznych.

Limitowana wersja:

„Inny wymiar” – 3:57 (A. Gadowski, M. Tysper – K. Jaryczewski)
„Stoisz obok mnie” – 2:59 (M. Tysper, M. Hedstrom – K. Jaryczewski)
„Poziom wód” – 4:35 (M. Tysper, T. Tysper – K. Jaryczewski)
„Wish You Were Here” – 4:23 (D. Gilmour – R. Waters) //Pink Floyd
„What A Wonderful World” – 2:41 (Weiss – Thiele) //Louis Armstrong

Artur Gadowski o kompozycjach:
Strasznie się ucieszyłem, gdy dzięki ludziom z publishingu BMG poznałem Marka Tyspera. Okazało się, że facet ma mnóstwo pomysłów, a w dodatku komponuje piosenki, jakich szukałem. Wychodzę z założenia, że wokalista nie musi sam komponować piosenek, które ma w repertuarze. Niech każdy robi to, co umie najlepiej. Oczywiście miałem też jakieś własne pomysły muzyczne, ale w końcu trafiła tu tylko jedna moja piosenka, którą dokończył Mark… Nigdy w Polsce nie słyszałem, żeby ktoś komponował piosenki w taki sposób jak on. My mamy w sobie jakiś element słowiański, nawet jeśli próbujemy grać amerykańską muzykę.

 

Artur Gadowski

„Artur Gadowski“ – 1998

Pierwsza solowa płyta Artura Gadowskiego, której premiera przypadła na dzień  20.04.1998 roku. Płyta nagrywana była w CCS Studio w Warszawie. Realizacją i produkcją zajął się Michał Przytuła. Krążek został wydany przez firmę Zic Zac/BMG.

Płyta została nagrana w składzie:
Artur Gadowski – śpiew
Piotr Łukaszewski, Tomasz Czyżewski, Marek Kościkiewicz, Michał Grymuza, Marcin Bracichowicz, Tomasz Warsztocki – gitara
Filip Sojka, Antonio Fiorito – gitara basowa
Jacek Kochan – perkusja
Michał Przytuła – klawisze
Michał Przytuła, Mage Jones – chórki

Skład koncertowy:
Artur Gadowski – śpiewa, gitara
Wojtek Owczarek – perkusja
Piotr Sujka – gitara basowa
Tomasz Czyżewski – gitara
Maryla Wąsowicz – klawisze, skrzypce

Projekt okładki: Piotr Garlicki – Goldfinger Ltd
Zdjęcia: Robert Wolański

Artur Gadowski o utworze „Piosenka”:
Podczas nagrywania ostatniej płyty IRA – „Ogrody”, zaśpiewałem przy Jurku Grabowskim utwór „Piosenka”. Była to jedna z moich pierwszych kompozycji do wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jurek zdziwił się, dlaczego nigdy tego nie graliśmy. Wytłumaczyłem mu, że „Piosenka” jest znana zespołowi. Swego czasu była nawet lokalnym przebojem, który wykonywałem z zespołem „Landrynki dla dziewczynki”. Dzięki temu utworowi zauważył mnie Kuba Płucisz i tak trafiłem do IRA. Koledzy nigdy nie wyrazili chęci nagrania go na płycie, gdyż uważali, iż stylistycznie w żaden sposób nie jest związany z zespołem IRA.

„Szczęśliwego Nowego Yorku”:
W kwietniu’97 zadzwonił do mnie Marek Kościkiewicz i oznajmił, że musi szybko napisać muzykę do filmu, a ja „muszę zaśpiewać piosenkę przewodnią, bo właśnie mój głos jest najbardziej odpowiedni”. Podczas nagrywania śpiewałem utwór słysząc w podkładzie jedynie perkusję i bas. Marek ciągle powtarzał: „Stary, wyobraź sobie, że tam grają gitary”. A tak naprawdę usłyszałem je dopiero, gdy był już gotowy singiel.

 

Ogrody

„Ogrody“ – 1995

„Ogrody” to szósta płyta zespołu IRA. Nagrana została w dniach od 12 czerwca do 30 lipca 1995 roku w studiu S-4 w Warszawie. Realizatorem i producentem płyty był Leszek Kamiński. Kierownikiem produkcji – Elżbieta Pobiedzińska
Mastering: Classicord – Julita Emanuiłow, Leszek Kamiński
Płytę wydała firma ZIC ZAC Music Company, a dzień jej premiery to 28.09.1995 roku.

Skład:
Artur Gadowski – śpiew
Wojtek Owczarek – perkusja
Piotr Sujka – gitara basowa
Kuba Płucisz – gitara
Piotr Łukaszewski – gitara

Gościnnie:
Sławomir Piwowar – instrumenty klawiszowe
Lech Grochala – instrumenty perkusyjne

Wydanie płyty sponsorowała firma Mustang Poland, a patronat medialny objęło radio RMF FM.

Projekt graficzny okładki: Kasia Mrożewska
Zdjęcia: Beata Wielgosz
Montaż zdjęć: Piotr Szczerski – studio Machina.

 

Znamię

„Znamię“ – 1994

„Znamię” jest piątą płytą Zespołu IRA. Krążek został nagrany w 1994 roku w studiu S-4 w Warszawie, a dzień jego premiery to 1.09.1994r. Płyta wyszła nakładem firmy TOP MUSIC. Realizatorem był Leszek Kamiński.

Skład:
Artur Gadowski – śpiew
Wojtek Owczarek – perkusja
Piotr Sujka – gitara basowa
Kuba Płucisz – gitara
Piotr Łukaszewski – gitara

Gościnnie w utworze „Wojna” w chórkach: Darek Sadoś i Grzegorz Zamorski

Głównym sponsorem działań zespołu IRA była firma Mustang Poland, a patronat medialny nad płytą objęło radio RMF FM.

Piotr Łukaszewski o  utworze „Nie wierzę”:
Potraktowałem ten utwór bardzo osobiście, bo lubię tego rodzaju dźwięki. Długo zastanawiałem się jak mógłbym złożyć hołd Metallice, przy tej muzyce, którą gramy. Dlatego ten utwór ma jakby dwie części – taką wybitnie piosenkową, typową dla nas, która potem przechodzi w inny rytm, nastrój, taki prawie „metallikowy”. Prawie, bo nigdy nie ośmieliłbym porównać się do Metallicy. Co do tekstu – kłębił się nam w myślach pomysł na dalszy ciąg tekstu „Mój dom”. Chcielibyśmy jakoś przemycić do piosenki treść, że minęły trzy lata od tamtego czasu, a głupotą byłoby twierdzić, że teraz jest super. Chcieliśmy pokazać, że my też to zauważamy. Nie jest tak, że pod płaszczykiem luksusu w jakim pozornie IRA żyje nie jesteśmy czuli na ludzką krzywdę.

„Zakrapianym spotkaniu”:
Kiedyś program „Rock Noc” urządził konkurs na tekst do piosenki, a utwór który wygra, miał znaleźć się na jakiejś płycie. Nagrywaliśmy właśnie w S-4 i wpadliśmy na chwilę do telewizji, a tu Piotrek Klatt z Jarkiem Janiszewskim mówią nam, że jest konkurs i żebyśmy szybko coś skomponowali. Muzyka powstała dosłownie w 30 sekund. No i tak wyszło, że z wszystkich tekstów najbardziej spodobał się właśnie ten. Zaczęliśmy dostawać listy, żeby go umieścić na płycie, Niektórzy mówią, że nie pasuje, ale są tacy, którym się podoba. Do tej pory nie znaleźliśmy autora tego tekstu i to jest największy paradoks tej całej sprawy. Nawet nie można było wpisać na płytę Jego nazwiska, nie mówiąc o tych groszach, które czekają na Niego w ZAiKS-ie.

…oraz o płycie:
Po latach pozornej beztroski mieliśmy ochotę zrobić coś, co będzie niekomercyjne. (…) Byliśmy bardzo spięci przed tą płytą, ryzykowaliśmy bardzo dużo, wiedząc, że to jest muzyka, która nie sprzeda się od razu. I te emocje czuć na płycie. Czuć niepewność, tak jakby zespół zaczynał od nowa.

Okładka płyty przedstawia płaskorzeźbę wykonaną przez Rafała Gadowskiego.
Zdjęcia: Darek Majewski,  Andrzej Stachura
Skład komputerowy okładki: Sławek Szewczyk.

 

Live

„Live“ – 1993

„Live” to czwarta płyta zespołu IRA. Nagrana została jesienią 1993 roku podczas koncertu w warszawskim studiu telewizyjnym S-1. Ukazała się na początku 1994 roku. Płytę wydała firma Akar. Sponsorem głównym była firma Mustang Poland.

Do powstania płyty przyczynili się:
Elżbieta Pobiedzińska – kierownictwo produkcji
Leszek Kamiński – produkcja, nagranie
Robert Mościcki – asystent realizatora
Grzegorz Piwkowski – mastering
Wojtek Przybylski, Krzysztof Audycki, Mirosław Jeziołkowski – realizacja dźwięku na koncercie
Jerzy Stępkowski, Arkadiusz Skowroński, Jan Chomka – obsługa techniczna koncertu
Kazimierz Buczek – światła
Paweł Skrzypek – technik gitarowy
Jarek Caramba Drąg – śrubokręty do bębnów
Mustang Poland – główny sponsor zespołu IRA

 

1993 Rok

„1993 Rok“ – 1993

Trzecią płytę zespół IRA nagrywał w lutym i marcu 1993 roku w studiu S-4 w Warszawie. Realizacją i produkcją zajmował się Leszek Kamiński a montażem – Krzysztof Audycki.

Płyta została wydała w połowie kwietnia 1993 roku przez krakowską firmę TOP MUSIC. Sponsorem zespołu była firma Mustang Poland.

Skład:
Artur Gadowski – śpiew
Wojtek Owczarek – perkusja
Piotr Sujka – gitara basowa
Kuba Płucisz – gitara
Piotr Łukaszewski – gitara

Gościnnie w utworze „Wiara” na fortepianie zagrał Tomek Bracichowicz.
Pomysł okładki: Wojtek Owczarek, Marek Maj.

 

Mój dom

„Mój dom“ – 1991

Druga płyta zespołu IRA została nagrana w kwietniu 1991 roku w studiu S-4 w Warszawie. Nad realizacją i produkcją czuwał Leszek Kamiński.
Krążek wydał w 1992 r. ówczesny sponsor zespołu – firma „Kontakt” z Radomia.

Skład:
Artur Gadowski – śpiew
Wojtek Owczarek – perkusja
Piotr Sujka – gitara basowa
Kuba Płucisz – gitara
Piotr Łukaszewski – gitara

Artur Gadowski o piosence „California”:
To piosenka – pewniak. Zawsze porusza publiczność już przy pierwszych taktach. Wiadomo, że przy niej ludzie będą się dobrze bawić. A to jest najważniejsze i dla mnie i dla całego zespołu…

„Nie zatrzymam się”:
Tto piosenka, która bardzo mocno związana jest z sytuacją, w jakiej byliśmy. Szczeliną między pierwszą płytą a nagrywaniem albumu „Mój dom”. To nienajlepsze dla nas czasy. Mieliśmy w pamięci pierwszą płytę, która przeszła bez echa. Uważamy zresztą, że całkiem słusznie. To nie był najlepszy materiał. Jednak mimo wszystko bardzo chcieliśmy grać dalej i grać to, co lubimy, co nas kręci. Wtedy byliśmy w dołku ale wierzyliśmy, że kiedyś uda nam się zrobić coś naprawdę dobrego.

„Bierz mnie”:
To nasz wspólny żart. Sama muzyka powstała bardzo dawno, za to strasznie długo brakowało nam do niej tekstu. Nikt nie miał pomysłu nawet na temat. Kiedyś, gdy relaksowaliśmy się w hotelu ktoś rzucił hasło, żebyśmy wspólnie rozgryźli ten orzech. Zaczęliśmy snuć historię, jak by było, gdyby pewnego pięknego dnia ktoś obudził się rano z nieznajomą, nagą kobietą w łóżku. Nie chcieliśmy takiego faceta zostawić bez szans, po prostu nie mógł okazać się cieniasem. Stąd taka poetyka, którą najlepiej oddaje sam tytuł. Po prostu żart, efekt kilkunastuminutowej zabawy.

„Nadzieja”:
To znowu nie mój tekst, a szkoda, bo piękny. Jak cała piosenka zresztą. Lubię utwory, które mogą być śpiewane tysiącem gardeł przez publiczność. Wtedy czuję prawdziwy kontakt z ludźmi, czuję, że wszyscy jesteśmy razem. Nie ma podziału my – muzycy, oni – publiczność, jesteśmy jednością.

 

 

IRA

„IRA“ – 1989

Pierwsza płyta zespołu IRA została nagrana i zmiksowana w CCS Studio Warszawa, w listopadzie 1989 roku. Realizatorem dźwięku był Jarosław Regulski.

Niektóre utwory nagrywane były już wcześniej w innych studiach –  w sierpniu’88 w S-4 w Warszawie, pod okiem Rafała Paczkowskiego  nagrano „Zostań tu” i „Twój cały świat”, a w kwietniu’89 również w S-4  z Jarosławem Regulskim  nagrano „Odsłoń twarz”, „Srebrne sny” i „Iluzja”.

Płyta winylowa została wydana w 1989 r. przez firmę Pronit. CD i kasetę wydała w 1992 roku firma TOP MUSIC z Krakowa.

Artur Gadowski o utworze „Adres w sercu”:
To jedna z naszych pierwszych piosenek. Może będę zarozumiały, ale ten tekst naprawdę mi się podoba. Jest wiele, z których nie jestem do końca zadowolony. Natomiast ta jest świetna w 100%. Czuję do niej ponadto pewien sentyment. Zrobiliśmy ją tak dawno, jeszcze jako nieznana nikomu grupa. Graliśmy ją na próbach w smutnym mieście, gdzie jedynymi słuchaczami były cztery ściany naszej kanciapy…

Artur Gadowski o płycie „IRA” :
Ta płyta jest trochę śmieszna ale wtedy była szaloną radością, namacalnym dowodem na to, że trwamy…

Skład:
Artur Gadowski – śpiew
Wojtek Owczarek – perkusja
Darek Grudzień-gitara basowa
Kuba Płucisz – gitara
Tomasz Bracichowicz – instrumenty klawiszowe